R

Randka w muzeum? Choćby zaraz!

kochankowie - randka w muzeum

Ostatnimi czasy muzea skutecznie odczarowują swój przykurzony wizerunek, ale mimo to randka w muzeum nie jest czymś, co dla większości brzmi jak dobry pomysł. Pół biedy, gdy mowa o jakimś niestandardowym muzeum – na przykład muzeum PRL albo muzeum neonów. Ale muzeum sztuki? Przecież to nuda!

– Tu [w muzeum] pierwszy raz pocałowałem twoją siostrę.

– Opowiadała. Mówiła, że wzięło Cię na to, gdy zobaczyłeś płótno Hieronima Boscha.

dialog z filmu “W deszczowy dzień w Nowym Jorku” w reżyserii Woody’ego Allena

Wszystkim tym, którym muzeum nie kojarzy się najlepiej, sugeruję posłuchać tego pana

Nick Gray opowiada o randce w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. On też kojarzył muzea z przeraźliwie nudnymi miejscami, gdzie można wybrać się z wycieczką szkolną, ale nie na randkę.

Po tym wydarzeniu zmienił jednak zdanie.

Jego randka w muzeum była fenomenalna! Podobało mu się do tego stopnia, że założył firmę, która w niestandardowy sposób oprowadza niewielkie grupy ludzi po muzeach.

W czym tkwi zatem sekret udanej randki w muzeum?

  • Jeżeli to możliwe, idźcie do muzeum wieczorem. Wiele muzeów wybiera jeden dzień tygodnia, kiedy można odwiedzać je w nieco późniejszych godzinach niż zwykle. To dobry dzień na randkę w muzeum. Będzie nie tylko bardziej klimatycznie, ale także mniej tłoczno.
  • Nie zwiedzajcie całego muzeum na raz. Zdecydujcie wcześniej, jakie obiekty chcielibyście zobaczyć i poświęćcie im całą uwagę. Dobrym pomysłem będzie też wystawa czasowa.
  • Na zwiedzanie wystarczy Wam godzina, góra dwie. Resztę wieczoru możecie spędzić przy kolacji lub drinku, dyskutując o tym, co właśnie zobaczyliście.
  • Nie traktujcie muzealnych dzieł sztuki zbyt poważnie. Nie są to żadne święte relikwie. Możecie dyskutować o nich w dowolnym tonie (niekoniecznie szeptem).

Do wizyty warto się też przygotować … albo zabrać na muzealną randkę mój podcast. Właśnie opublikowałam walentynkową serię z Muzeum Narodowego w Warszawie, w której omawiam dzieła sztuki, za którymi kryją się różne miłosne historie.

Na randkę w muzeum, możecie wybrać się także będąc na wakacjach. Aby Wam to ułatwić, konsekwentnie uzupełniam bibliotekę o sezony z kolejnych europejskich muzeów.

Słuchawki nie są oczywiście obowiązkowym gadżetem na muzealnej randce. Nic nie stanie się, jeśli pójdziecie do muzeum w żaden sposób nieprzygotowani i po prostu wczujecie się w emocje, jakie wywołują w was poszczególne dzieła sztuki.

Pamiętajcie również, że wbrew temu, co mówiono nam na lekcjach języka polskiego, nie ma jednej słusznej interpretacji. Obrazy mogą budzić różne skojarzenia. Mi “Biesiadnicy w zapusty” Fransa Halsa skojarzyli się z “Lokomotywą” Juliana Tuwima. Czy jest w tym coś złego? Skąd!

Dlatego nie bójcie się dialogu ze sztuką. Aby dobrze bawić się w muzeum, wystarczy się na niego otworzyć, pozbywając dawnych uprzedzeń.

Grafika tytułowa: Joseph Lorusso, Kochankowie

CategoriesSztuka